מטבח כפרי מעץ מלא

המטבח הוא לב ליבו של הבית על כך אין עוררין. למרות העובדה שישנם אומנם לא מעט סגננות עיצוב שהפכו למאוד פופולאריים בשוק, הרי שאחד מהם שהפך למאוד אהוד הוא זה של המטבח הכפרי. מסתבר שגם מי שאינו גר בכפר, ושאין לו במגירת המפות שלו אפילו לא מפה אחת משובצת באדום ולבן, או שהוא אינו קונה את חומרי הגלם שלו לארוחה שהוא עתיד להכין בשוק האיכרים הקרוב , או דואג לקטוף את הירקות שלו ממה שצמח בגינה שעל יד הבית, אלא בסופר, עדיין מאוד מחבב את הסגנון הזה. ויש לכך לא מעט סיבות, העיקרית שבהן נעוצה ככל הנראה במה שהוא משדר. תחושה של שלווה וחיבור לטבע יחד עם נינוחות ועושר.

ובאמת ארונות מטבח כפריים אמורים להיות חמים, נוחים ומזמינים עם מראה טבעי. זוהי ככל הנראה הסיבה לכך שכאשר אנחנו מדברים על מטבח מעץ מלא (כפרי) העיצוב שלו נכלל בדרך כלל בקטגוריית עיצוב המטבח המסורתית הקלאסית. יתרה מכך, מכיוון שמטבחים כפריים אלו נועדו לשימוש ולא רק לתצוגה הרי שהארונות שלהם מיוצרים בדרך כלל מחומרים עמידים לאורך זמן, כמו עץ מלא. זאת למרות העובדה שהם יכולים גם להגיע במגוון רחב ביותר של צבעים, ולא רק בצבע טבעי. ארונות מטבח מעץ מלא מוכיחים אם כן שהם בכל זאת עמידים מאוד, ומשמשים אותנו לאורך זמן. בנוסף לעובדה זאת הרי שמדובר בעיצוב אל זמני אשר תמיד מתאים ולא מתיישן לאורך השנים. הסיבה לכך נעוצה קרוב לוודאי בעובדה שכולנו מחפשים את התחושה והאוירה שהמטבח הזה מצליח להעביר לנו.

שימוש בצבעים

למרות שצבע העץ יהיה בולט לא מעט בארונות אלו, ואולי אפילו יחליף את השיש המסורתי בפעמים מסויימות כמשטח עבודה. הרי שעדיין מומלץ לצבוע את הארונות, ואף לדאוג לזיגוג שלהם. צביעת ארונות העץ נפוצה כיום גם במטבחים כפריים, ואפשר בהחלט להשתמש בצבעים מקסימים כמו צהוב חמאה, שמנת, ירוק מנטה או תכלת שהם די נפוצים, אם כי יש גם נטייה לצבעים יותר דרמטיים וכהים מאוד כמו שחור אפר. כמובן שגם השימוש בזגוגיות ווטרינות מאפשר להדגיש ולשפר את המראה הכפרי.

אפשרות נוספת שיכולה להוסיף למראה הכפרי ואולי הולכת צעד אחד רחוק מדי היא הנסיון להלביש את גימורי דלתות הארונות בחומר מתכתי עתיק שידמה מראה עתיק כמו של פליז משופשף או ברזל יצוק, או אפילו בצבע ברונזה. אך אם אינכם מעוניינים במראה המתכתי הזה השתדלו להשתמש בפלטת צבעים זו ובחומרים אלו עבור הידיות של הדלתות והמגירות.

מטבח מעץ מלא (כפרי) ומדפים פתוחים

אחת הדרכים לשדר חמימות ולהוסיף נופך כפרי למטבח שלכם היא להשאיר כמה מדפים פתוחים. הדבר יכול לסייע ולהעניק מראה חם למטבח שלכם. אפשר להשתמש במדפים אלו כדי להציג עתיקות או פריטי אספנות משפחתיים. כמובן שאם ממש תרצו ללכת על המראה הכפרי הישן הרי שתמיד תוכלו לבחור להשאיר את המטבח ללא דלתות לארונות מתחת לכיור ולהחליף את דלתות אלו בוילון, כמו פעם בימים של הסבתא. מה שברור הוא שמדובר במטבח נוח בו כלי העבודה וכלי המטבח יהיו ממוקמים בנגישות ובחופשיות ויסייעו לכם ליצור מרחב עבודה ושהייה נוחים.

כשבוחנים את גובה הארונות במטבח כפרי מגלים כי הוא אינו גדול יחסית, זאת משום שהמטרה במקרה זה היא להותיר חלל בין הארון לתקרה. בחלל הזה ניתן יהיה להניח אלמנטים דקורטיביים שונים כמו קערות גדולות או לחילופין צמחים מטפסים. ניתן לחפות את הקירות באבן טבעית או בשיש שיקנו למקום מראה חלק ואחיד. אם השטח של המטבח שלכם גדול דיו אפשר לדאוג להקים אי עבודה במרכז החדר ומעליו לתלות כלי בישול כבדים באמצעות מתלה כלים מסוגנן.

יש לזכור אבל שיחד עם הנסיון שלנו לבנות מטבח מעץ מלא (כפרי) ולהתרפק על העבר מתוך תקווה שמטבח מעין זה יעביר תחושה ביתית נעימה עבורנו ועבור בני ביתנו  כמו לשאר בני המשפחה והאורחים. תחושה שאולי תיצור אצלם את הרצון להתכבד בכוס תה ריחני ופרוסת פאי תפוחים חמימה, הרי שעדיין נשאף להפוך את המטבח שלנו למטבח מודרני שיהיה מצוייד בכל העזרים הנוחים לנו.

לכן נצייד אותו במוצרי חשמל שיהיו מתאימים למטבח כפרי. נכון להיום ניתן למצוא לא מעט כאלו בשוק. רובם של המכשירים הללו הם בעלי מראה עדין ועיצוב רטרו כך שבמידה רבה קוויהם עגלגלים יותר מאשר ישרים וחדים.

 

פינת אוכל – כן או לא

נכון כי בלא מעט פעמים ובלא מעט מטבחים יש מי שמעדיפים להשתמש באי של המטבח כשולחן אוכל ולוותר על פינת אוכל קטנה במטבח שלהם. אלא שדווקא במטבח כפרי יהיה נכון להוסיף שולחן אוכל קטן במטבח. שולחן כזה מוסיף  מאוד לאוירה הביתית והחמימה. אולם למרות העובדה שלרוב נשתמש בעיקר בעץ, הרי שקיימת אפשרות לשלב בשולחן הקטן הזה חומרי גלם נוספים שדואגים לשבור את המרקם העיצי הזה כמו לדוגמה ברזל ומתכת או שיש ואבנים או לחילופין קרמיקה, כמובן שכל זה תלוי בטעם האישי ובסגנון המיוחד שלכם.

נקודה חשובה לא פחות היא שכאשר מדובר על מטבח מעץ מלא (כפרי) אין הכוונה בהכרח למטבח שמשדר חוסר אלגנטיות או חיספוס כלשהו. בדיוק ההיפך! ישנם לא מעט מטבחים מסוג זה שדווקא השימוש בעץ ובקוים המעוגלים והטבעיים הופך אותם לשיא האלגנטיות. אלא שכמובן מומלץ מאוד להתאים את המטבח לסגנונו הכולל של הבית. שהרי אם הבית שלכם כולו עוצב בסגנון מאוד קלאסי קחו זאת בחשבון. ובמידה ואתם מעוניינים בעיצובו של מטבח כפרי עדנו מעט את החיספוס כדי שיתאים לעיצוב הכללי.

 

צור קשר
דילוג לתוכן