נגרות מסורתית

נגרות מסורתית הוא מקצוע שבו מתחקים אחר שיטות העבודה בנגרות העתיקה, אשר כיום משתמשים בו בעיקר אמנים, משחזרי ריהוט, חובבנים, וסטודנטים לנגרות.

הנגרות המסורתית היא מלאכה עתיקת יומין שעברה מדור לדור, ממאסטר לשולייה.
נגרות מסורתית היא למעשה אוסף של עקרונות וטכניקות שמטרתן להוציא מן העץ את המיטב ולהגיע לתוצאות טובות, יצירתיות ומשכנעות.

הנגרות המסורתית מושטתת על טהרת העץ המלא. המשמעות היא, שכשניגש לבנות אובייקט או רהיט, ניצור קונסטרוקציה קלאסית המבוססת על מחברי עץ ולא נעשה שימוש בפרזולים כמו בורג או מסמר.

הנגרות לכשעצמה היא תחום רפטטיבי, והעקרונות יחזרו על עצמם:
עיבוד העץ, בניית החלקים והמחברים, חיבור החלקים השונים על מנת לייצר את הקונסטרוקציה, ההכנה לגמר והגמר הסופי.

הכל מתחיל בתכנון..

תחילה לוקחים מידות, מוציאים גזרות ומסמנים. הסימון הוא האינדיקציה החשובה ביותר שלנו בתהליך התכנון וההכנה לחיתוך וייצור החלקים השונים אשר ירכיבו את הרהיט, וישנן שיטות שונות המאפשרות לנו לנו לדייק ככל הניתן.

לאחר מכן נעבור לבניית החלקים השונים והמחברים. בנגרות המסורתית אנו לומדים כיצד לעבוד על טהרת העץ המלא. המשמעות היא שלא יהיו לנו ברגים, מסמרים או זוויות שמעורבים בתהליך.

הכלים בהם נשתמש יהיו מסורים ידניים למיניהם, מפסלות נגרות ושופין.

כלי הנגרות הידניים דורשים אימון רב ושליטה על מנת שנוכל להגיע לדיוק שאנו רוצים. חשוב להבין את הרציונל מאחורי כלי הנגרות השונים, כיצד הם בנויים ומהי הדרך הנכונה להפעיל אותם מבלי לבזבז אנרגיה מיותרת.

לאחר שבנינו את החלקים השונים והמחברים, ניגש להרכבה של הקונסטרוקציה עצמה. לאחר שחיברנו את הרהיט "על יבש" ווידאנו שהמחברים מתחברים זה לזה בצורה מושלמת, נקבע את הקונסטרוקציה בעזרת דבק נגרים וכליבות, תהליך שדורש דיוק רב ואימון.

בשלב הבא נעבד ונלטש את העץ בכלים שונים-ידניים וחשמליים על מנת לשוות לו את הנראות והמרקם שאנו רוצים.

הליטוש-לפני שלב הגמר וגם במהלכו חשוב על מנת שהמגע עם העץ יהיה נעים והרהיט יהיה ארגונומי ונוח למשתמש. כאן אי אפשר לקצר ולזרז תהלכים. אם נרצה שהתוצאה תהיה משכנעת, נצטרך להשקיע זמן ותשומת לב.

בשלב הגמר נצרך להחליט איזה סוג של פיניש נרצה. האם להשתמש בפיגמנטים הטבעיים שהעץ אוחז בתוכו?  האם נרצה מראה טבעי? מבריק? מט? גם כאן דרושה תשומת לב על מנת להגיע לתוצאה הנכונה – הן מבחינה ויזואלית והן מבחינת המגע והטקסטורה. חומרי הגמר איתם נעבוד יהיו לכות ושמנים מיוחדים לעץ.

חולמים ללמוד נגרות מסורתית?

גם אם אתם אוטודידקטים, צופים אדוקים בסרטונים ביוטיוב ובאופן כללי אנשים בעלי תושייה, הערך המוסף שתפיקו מעבודה בקורס נגרות תחת עינו הפקוחה של נגר מומחה אשר חי ונושם עץ יום יום הוא אדיר.

בקורס הנגרות לומדים כיצד לבנות אובייקט או רהיט מעץ מלא בטכניקות המופלאות של הנגרות המסורתית. את טכניקות הנגרות שתלמדו בסדנת הנגרות תוכלו לקחת איתכם הלאה לכל פרויקט שתעשו בעתיד.

הסיפוק מיצירת רהיט עשוי עץ מלא במו ידיכם הוא גדול מאד. לאחר קורס הנגרות למתחילים תוכלו לבנות להנאתכם ריהוט מעץ מלא.

אם תרצו להמשיך ולהעמיק אל תוך עולם הנגרות המסורתית, תוכלו להשתתף 

בקורס הנגרות למתקדמים, בו נבנה מחברים מורכבים, צירי עץ, נעבוד עם סוגי עצים חדשים כמו מהגוני ואלון, ונלמד כיצד לשלב את כלי הנגרות החשמליים בתהליך.

המאמר נכתב בשיתוף עם החצר – עיצוב ושימור.

 

Call Now Button
גלילה לראש העמוד