מטבח קלאסי כפרי בגודל מצומצם

מטבח קלאסי כפרי בגודל מצומצם

אין ספק כי חלומו של כל חובב עיצוב, שלא להזכיר גם את חובבי הבישול, הוא מטבח רחב יידיים. כזה שיהיה בו מקום לכל דבר, שטחים ענפים לעבודת הקיצוף והאפייה. וכמובן תנור רחב ידיים והמון מקומות איחסון. אבל מה עושים במקרה ששטחו של המטבח שלכם הוא קטנטן ובין הכיור למקרר שלכם מפרידים בקושי מדף או ארונית. אכן כדי לעצב מטבח קטן צריכים מחשבה מעמיקה שהרו הוא בהרבה מקרים אתגר עיצובי גדול. במיוחד אם על אחת כמה וכמה אם אתם חולמים על מטבח קלאסי כפרי. אלא שמסתבר כי אפשר בהחלט להגשים את החלום הזה, גם אם אין לכם את כל המקום הדרוש לכך, והתוצאה יכולה בהחלט להפתיע אתכם לטובה. 

צימצום במקום

החיים המודרניים מחייבים את רובנו לחיות בעיר, וכאן שטח המחיה הוא קטן יותר ויקר יותר. לכן, בלא מעט דירות ישנן מטבחים קטנים למדי. כדי להתמודד עם הסיטואציה ישנם כמה טיפים חשובים שיכולים לסייע לכם לתכנן את המטבח שלכם כך שלא רק יענה על הדרישות העיצוביות שלכם, אלא בהחלט גם יהיה יעיל ונוח. 

כמובן שכדאי מאוד למקם את המטבח שלכם במקום מרווח ואורירי ככל האפשר. כך שאם צריך אפשר גם לבטל קירות ולהשאיר אותו פתוח וללא מחיצות. מומלץ למקם אותו במרחב שפונה אל הסלון או אל פינת האוכל. כדי להגדיר את המרחב של המטבח תוכלו לעשות חציצה ויזואלית באמצעות צביעת קיר בגוון שונה בפינת האוכל או לחילופין בסלון. כך תיווצר אשליה שמטרתה להפריד ולהגדיר את החללים השונים. אפשרות אחרת היא לבחור בריצוף שונה לאזור המטבח שלכם והדבר יכול לשמש גם כאמצעי להגדרת חלל המטבח באופן עצמאי. 

הצבת אי – מאפיין עיקרי של מטבח קלאסי כפרי

הצבתו של אי במטבח, במיוחד אם המטבח תוכנן כחלק מחלל פתוח, מהווה דרך מצויינת להפריד בין המטבח לשאר הבית. כמובן שאי כזה יכול לשמש כמשטח עבודה וכדפלק אכילה. אבל אי יכול לשמש גם כאזור אחסון שמכיל הן מכשור והן כלים לעבודה. במטבח קטן יש לכך משמעות חשובה במיוחד. במידה והמטבח שלכם קטן מדי תוכלו להציב חצי אי שצדו האחד יוצמד לקיר, מעין המשך של השיש כמדף.  

אמצעי אחר לבידול המטבח משאר חלקי הדירה, הוא השימוש בצבע, מעבר לצבעי הקירות. שימוש כזה בצבע מאפשר להגביר את האוירה והתחושות שאתם מעוניינים לשדר. יש לזכור כי מטבח קטן שמוצבים בו ארונות כהים יקנה אוירה חנוקה ומעיקה, במיוחד אם מדובר בחלל סגור. לכן הימנעו מצבעים כהים, כולל צבעי עץ כהים. לעומת זאת, הבחירה בגוונים בהירים ואף מבריקים יכולה לסייע לתחושת המרחב. הצבע הבהיר, או צבע העץ הטבעי מקנים אוירה של מרחב ונוחות והם תואמים מאוד את עיצובו של מטבח קלאסי כפרי. בנוסף, גם השימוש בצבעים פסטליים בחלקים מהמטבח אפילו במדפים או בכיסאות יכול בהחלט להשיג את המראה המבוקש. למטבחים הכפריים יש בהחלט פלטת צבעים מתאימה ואלו יכולים בהחלט להשתלב בסגנון זה.

דאגה למקומות איחסון

כאשר מעצבים מטבח קלאסי כפרי  אפשר בהחלט לשלב ולדאוג לפתרונות אחסון ראויים למוצרי החשמל או לכלים שלכם. היתרון של מטבח קטן הוא שרוב המוצרים והכלים הופכים לזמינים עבור המשתמש בו, והוא אינו חייב לסחוב אותם ממקום למקום. אולם במקום להניח את האביזרים והמוצרים על השיש ומשטחי העבודה המועטים אפשר לחשוב על פתרונות יצירתיים של מדפים נשלפים שיאפשרו לכם להשתמש במוצרים אלו בעת הצורך ובמקביל לדאוג לתחושה של סדר ופחות צפיפות בהתנהלות היומיומית. 

על ידי תכנון מראש של מיקום המגירות ומדפי האחסון הפנימיים תוכלו להתגבר גם על בעיית הצפיפות. בנוסף, חישבו על גודלם של מוצרי החשמל. נכון להיום לא מעט יצרני מכשירי חשמל התאימו את המכשירים שלם לגודל קומפקטי יותר, שעדיין יכול להיות בסגנון התואם לזה של מטבח קלאסי כפרי. 

לרוב מתוך חשש למחסור בשטחי אחסון נשתדל לנצל כל פינה וכל סנטימטר שיש במטבח הקטן לטובת הארונות. אולם מאחר ואנו מדברים על עיצוב מטבח קלאסי כפרי הרי שנוכל לוותר על יחידות עליונות שעלולות לייצר עומס על המטבח שלנו, ולהתקין במקומם מדפים או לחילופין יחידות פתוחות, שהן אופייניות מאוד למטבח מסוג זה. 

אפשר כמובן להכפיל ולשלש את שטחי האחסון במטבח הקטן שלכם על ידי ניצול מירבי של המרחב. השתמשו במסילות עם ווי תלייה עבור הסירים והמחבתות או כלי הששת. כמובן שמתלה לסירים ומחבתות על הקיר, או מהתקרה יכולים להוות פתרון מצויין לפינויים של הארונות לכלים ומוצרים אחרים, ואין ספק שהדבר עונה על כיוון העיצוב הנבחר. 

תאורה היא גם חלק מהעניין

שימוש בתאורה לא נכונה של מטבח קטן יכולה להפוף את מראהו לעמום וסגור יותר. לכן מומלץ לעצב את המטבח עם מחשבה על עוצמת התאורה שתתאים עבורו. אפשר להקל על תחושת העומס שנוצרת עם גופי תאורה בולטים, באמצעות השימוש בגופי תאורה שקועים ומינימליסטיים בתקרה. כאשר התאורה הממוקדת נמצאת מעל אזורי העבודה או לחילופין עם תאורה שפזורה בשאר החלל. כל זה יקנה הרבה מאוד אור לחלל הקטן. כמובן שההמלצה של מומחי התאורה היא להשתמש בתאורה לבנה הדואגת להאיר את המקום בצבעים טבעיים. השתדלו להימנע מתאורה פלורסנטית המעוותת את הגוון הטבעי של ארונות המטבח ומרחיקה את תחושת החמימות שהם מקנים. 

תאורה נוספת יכולה להגיע אם במקרה יש לכם במטבח הקטן שלכם חלון. במצב הזה הקפידו להשאיר אותו חשוף ואל תחסמו או תעמיסו עליו עם וילון שיכול למנוע מהאור לחדור פנימה ולאפשר לכם לחוש כי מדובר בחדר גדול ביותר. 

מטבח כפרי ארונות וינטאג
מאמרים נוספים
צור קשר
דילוג לתוכן