מטבח בצבע סהרה

מטבח סהרה הוא אחד הטרנדים הייחודיים והיפים של השנים האחרונות בכל הקשור לעיצוב מטבחים, ולא בכדי. מדובר במטבח בצבעים הנכונים ביותר שמתאימים כמו כפפה ליד למרבית הדירות והבתים בישראל, ומאפשר להביא לידי ביטוי תחכום וסגנון מובחנים, תוך שילוב מראה קלאסי שלא מתיישן לעולם. מהו סוד קסמו של מטבח סהרה ומה מאפיין אותו?

המאפיינים המרכזיים של מטבח בצבע סהרה

מטבח סהרה הוא מטבח שמשדר חיבור לטבע ולאדמה. ככזה, הוא מתאפיין בשלושה קריטריונים מרכזיים, שכל אחד מהם מהותי להגדרתו. ראשית, מדובר במטבח שהצבע הדומיננטי בו לקוח מצבעי המדבר – גווני חול ואדמה, ואפשרויות גם לבז' או לגוונים שונים של חום בהיר. שנית, המוטיבים של טבע ואדמה נוכחים מאוד גם בבחירת החומרים והמרקמים שנשלב במטבח, כך שנצפה לראות מרקמים של חימר ואבן, או מרקמים דמויי חימר ואבן. גם מקומו של העץ, כחומר הגלם הטבעי האולטימטיבי, לא נפקד. קריטריון שלישי, שהוא זה שמעניק למטבח סהרה את האופי המיוחד שלו, הוא שילוב אלמנטים בהשראה אפריקאית ובפרט מאיזור הסהרה.

מטבח בצבע סהרה כמוקד משיכה

הצבעים הדומיננטיים המאפיינים מטבח בצבע סהרה הם אחד ממוקדי המשיכה המרכזיים שבו. מדובר למעשה במטבח עם צבעוניות דומיננטית שקטה ומרגיעה, אך לעומת מטבח לבן, למשל, היא עדיין בעלת צבע ברור עם נוכחות משלו.

לצבעים הטבעיים, גווני החול והאדמה, ישנם כמה יתרונות ברורים. ראשית צבע מטבח סהרה מעניק תחושת שלווה ורוגע. שנית מדובר בצבע שמאיר את חלל המטבח ומאפשר ליצור תחושה של מטבח נרחב, מואר ומרווח יותר. שלישית, הצבעים היפים והמאופקים משתלבים היטב עם מגוון רחב של צבעים כך שניתן בקלות רבה לשלב במטבח סהרה אלמנטים, שיש או ריהוט בצבעי עץ, באפור, בשחור ועוד. מדובר בצבע בסיס מצוין שעל פי רוב ישתלב היטב גם בעיצוב הבית כולו, מה שמעניק למטבח יתרון נוסף.

שילוב צבעים ייחודיים

כפי שכבר הזכרנו, הצבעים הטבעיים הלקוחים מעולם המדבר הם אחד היתרונות הבולטים של מטבח הסהרה. יחד עם זאת, ניתן כמובן גם לשלב מוטיבים של צבעים נועזים יותר כמו כחול כהה או בורדו, שיוכלו לספק קונטרסט ייחודי ליתר המטבח. חשוב כמובן לשים לב לבחירה נכונה של הגוון, שכן בדומה לבחירת מטבח ירוק, מטבח סהרה דורש לבחור בין קשת של גוונים ולא כולם מתאימים לכל צבע אחר שתרצו לשלב במטבח.

תכנון מטבח בצבע סהרה

בדומה לתכנון כל מטבח אחר, ראשיתו של מטבח סהרה יפה ופונקציונלי היא בתכנון מוקפד, הלוקח בחשבון את כל הפרטים הקטנים ביותר, הן של החלל בו יוצב המטבח והן של הבית כולו. מאפייניו של מטבח הסהרה הופכים אותו למרשים במיוחד כאשר הוא פתוח לחלל הסלון ומשלב בתוכו אי גדול, דלפק או חצי אי – זאת על מנת לאפשר מיצוי של יתרונות הצבעים המדבריים המרחיבים את החלל ומאירים אותו. על מנת להצליח ליצור מטבח מרשים במיוחד, חשוב להקפיד על מידות מדויקות, כך שיתאפשר לתכנן מטבח המנצל באופן מקסימלי את חלל המטבח ללא שטחים מתים או פינות מחוסרות שימוש.

כמובן, כבכול תהליך של תכנון מטבח, חשוב להבין גם את מבנה החלל והפרופורציות שלו ולא רק את גודלו. האם מדובר במטבח ארוך וצר, או דווקא ריבועי? האם יש קירות בעייתיים שעלולים להקשות על ניצול כל פינה ופינה? שאלות אלו ועוד רבות חייבות להיות חלק מתהליך התכנון, ומשליכות על עבודת נגרות מדויקת ועל הרכבה נכונה ויעילה של המטבח בחלל שיועד לו, עד ליצירת המטבח המדברי החלומי.

לאיזה בית מתאים מטבח בצבע סהרה

מטבח בסגנון סהרה ייהנה מאוד מבית מואר עם חלונות גדולים וכיווני אוויר, שכן אור טבעי יחמיא לו ויאפשר לצבעים הייחודיים שלו להיראות. בהיעדר אור טבעי, עלול הייחוד של גווני הסהרה ללכת מעט לאיבוד. לכן, אם ההעדפה שלכם היא למטבח סגור ומתוחם, או שהשטח המיועד למטבח בביתכם תחום בקירות ואין בו חלונות גדולים – יתכן שכדאי לכם לשקול מטבח בסגנון אחר או בצבעים אחרים. נוסף על כך, במידה ובוחרים לעצב מטבח בהשראת סהרה באופן מלא, רצוי לכלול אלמנטים בהשראת סהרה גם ברחבי הבית, לרבות שילוב אבן או חימר. אין הכרח שהדבר יהיה בדיוק באותו אופן או גוון כמו במטבח כמובן, אך שילוב אלמנטים דקורטיביים או פרקטיים מעולם המדבר ייתן עומק נוסף לעיצוב של מטבח בסגנון הסהרה ויעשיר את הבית כולו.

מטבח בצבע סהרה במגוון צורות

כמטבח שתכונותיו העיקריות נשענות על היבטים אסתטיים של צבע ואלמנטים אמנותיים, מטבח בהשראת סהרה יכול להשתלב היטב הן במטבח בסגנון הכפרי והן במטבח בסגנון המודרני. המטבח הכפרי יוכל למקסם את התכונות החמות והטבעיות של צבעים אלו, וליצור מטבח נעים ומרגיע, המעניק תחושה חמימה ומשרה שלווה, על ידי שילוב של עץ ואבן. לעומת זאת, במטבח מודרני נוכל לשלב זכוכית, אלמנטים שחורים או גופי תאורה בסגנון מודרני יותר, שיהפכו את המטבח לחדשני ומעניין יותר. מומלץ תמיד להבין את הסגנון העיצובי שמאפיין את הבית כולו, ולשדך לו מטבח מתאים שלא יתנגש איתו. כך, אם הבית כולו בסגנון כפרי וחמים, נעדיף שגם מטבח בצבעי סהרה שנשדך לו יתאפיין בסגנון כפרי, וכן להפך.

לסיכום

בחירה במטבח סהרה היא בחירה קלאסית ועל זמנית, שתאפשר לכם ליהנות במשך שנים ארוכות ממטבח יפהפה בצבעים מרהיבים אך מאופקים. בתכנון ובעיצוב נכון, מטבח סהרה מעניק לבית סגנון מובחן שלא ניתן להתעלם ממנו. אם אתם מתלבטים לגבי עיצוב מטבח בהשראת הסהרה, אתם מוזמנים להתייעץ עם צוות חברת תכלת מטבחים, שמתמחה בעיצוב מטבחים כפריים בהתאמה אישית, ויאפשר לכם להגשים את החלום שלכם למטבח מושלם בצבעי מדבר.  

 

מאמרים נוספים
צור קשר
דילוג לתוכן