צבע במטבח – אילו צבעים כדאי לבחור עבור מטבח כפרי

צבע במטבח - אילו צבעים כדאי לבחור עבור מטבח כפרי

אם אתם בעד חללי בישול נעימים מלאים באלמנטים כפריים, אתם לא לבד. תתפלאו אבל מסתבר שהעיצוב הכפרי, ובכלל זה מטבח כפרי, הוא אחד מארבעת סגנונות המטבח המבוקשים ביותר, ומומחים צופים שהוא ימשיך לצבור פופולריות בשנים הקרובות. אף על פי שצבעי צבע המטבח הזה נטו לעתים קרובות להיות ניטרליים, הרי שערכות הצבעים הללו אינן כוללות בהכרח רק צבעים לבנים וגווני עץ. נהפוך הוא הגוונים הנועזים יותר כמו כחול כהה, טרה-קוטה או ירוק יכולים להיחשב כצבעי מטבח כזה, במיוחד כאשר הם מובאים בהקשר הנכון. אבל אין ספק שהמפתח ליצירת מרחב בהיר ומסביר פנים הוא בסיס ניטרלי שמאפשר לנו להוסיף משהו מהאישיות שלנו עם גוונים עדינים ומרקמים טבעיים. אז עקבו אחר הטיפים הבאים לבחירת צבעי המטבח הטובים ביותר והוסיפו אווירה מזמינה ללב הפועם של ביתכם.

להתחיל בצבעים ניטרליים

לבן, אפור ובז' הם הבסיס לצבעי מטבח כפרי, כאשר בחירת צבע הצבע הנייטרלי הנכון היא צעד ראשון חשוב להשגת הסגנון הכפרי המושלם. צבע נייטרלי משמש כצבע הבסיס בחלל, הוא יכול לכסות את הארון, הקירות או את שניהם. אבל אין ספק שאט אט מתגבשת מגמה חדשה, למרות השליטה האופיינית של הלבן והאפור הרי  שעכשיו הלבן נוטה לכחול או כחלחל, ומצד שני פניה לצבע קרמי חאקי יותר וגווני עצים בהירים המבוססים על צבעי טבע.

בכל מקרה מומלץ לשקול אלמנטים קיימים, כמו משטחי עבודה, שיש או ריצוף שתצטרכו להתייחס אליהם ולעבוד איתם, במיוחד אם אתם מחדשים מטבח קיים ולא מעוניינים לוותר על הכל. הקפידו להתייעץ לפני שתבחרו צבע ניטרלי, מאחר והצבע החדש שלכם אמור להשלים את גווני משטחי המטבח הקיימים. חשוב אם כן לחפש גוונים באותה הטמפרטורה. לדוגמא, בז' קריר יתקשה לחיות בהרמוניה עם משטח אפור עמוק, ואילו צבע קרם יצליח להסתדר טוב יותר עם חום שאולי נמצא בריצוף הפרקט שלכם. טמפרטורת הצבע חשובה לא פחות גם אם אתם מתחיל מאפס מכיוון שהניטראלי הבסיסי ישפיע על הצבעים הנוספים שאתם מכניסים לחלל.

וכדי לדעת אם באמת הצבעים הנייטרלים שבחרתם הם חמים או קרירים, הסתכלו על הגוון הכהה ביותר בדוגמאות הצבעים. בדרך כלל, גוונים חמים יותר מאמצים אדום, צהוב, כתום, ואילו גוונים קרירים יותר נוטים לכחול, ירוק וסגול. לחלופין, השווו את הנייטרלי עם צבעים אחרים, כגון דוגמיות כחולות ואדומות: ובידקו אילו נימות אתם מזהים בנייטרלי, והאם הוא עובר יותר לכיוון צבע אחד כשהוא ממוקם לידו.

ארונות צבועים בוואש – סימן היכר של מטבח כפרי

באופן מסורתי, ארונות צבועים בוואש נחשבו במשך הרבה מאוד זמן כאחד מהאלמנטים המגדירים את הסגנון של מטבחים כפריים, ללא קשר לצבע. עם זאת, צבעי ארונות המטבח במקרה הזה אינם מוגבלים לנייטרלים. מקובל למצוא גוונים רכים, מושתקים או אפילו צבעים נועזים יותר המשמשים לארונות, במקרים מסויימים נעשה שימוש באי צבעוני, אפשרות אחרת היא להשתמש בצבעים הללו עבור הארונות התחתונים, ואז הקירות העליונים משתמשים במדפים צפים שנתלים על גבי מרחב לבן רחב ידיים.

ואכן מטבחים כאלו נוטים בדרך כלל לצבעים היותר בהירים. ובאמת בלי קשר לצבע, גוונים בהירים בדרך כלל עובדים הכי טוב. אבל גם אז כדאי לחשוב על הגוון, ואפשר לעשות זאת באמצעות הוספת גוון אחד או שניים בפלטת הצבעים. אין ספק כי תמצאו שגוונים חיוורים בדרך כלל קלים יותר לתאום עם צבעים אחרים.

משחקים של אור וצבע

אחד מסימני ההיכר של הסגנון של מטבח כפרי הוא האווירה הקלילה והאוורירית. אבל אם אין לכם חלונות ודלתות במטבח שלכם באופן שמאפשר כניסת אור טבעי מרובה, שימרו את  הצבעים הכהים לדגשים, ובמקום זאת השתמשו בגוונים בהירים למשטחים הדומיננטיים. גימורים מבריקים יכולים גם הם לשקף אור. ובחללי מטבח קטנים או צפופים, תליוני זכוכית פשוטים או גופי תאורה אחרים שאינם תופסים שטח חזותי רב יעזרו לחדר להרגיש גדול יותר ובהיר יותר.

אפילו אם תחליטו להעדיף עיצובי מטבח צבעוניים יותר הרי שהלבן לא ממש נעלם כאן. זאת משום שהלבן הוא עדיין מאפיין חיוני בסגנון הזה. למעשה. גם אם קירות וארונות לבנים אינם תואמים לאורח החיים שלכם כי הם נוטים להתלכלך ואולי מקשים על התחזוקה. עדיין תוכלו לשלב בקלות את הצבע הנייטרלי הזה בדרכים אחרות. כיור לבן הוא דרך נוספת להוסיף את הצבע הזה למטבח שלכם. לחילופין תמיד תוכלו לבחור אריחים לבנים לקרמיקה או אולי להוסיף מטבח לבן ועץ ואף ומכשירים חשמליים בהירים.

הדגישו צבעים מסויימים

ישנם צבעים שניתן להשתמש בהם בזמן עיצוב מטבח כפרי. צבעים אלו הם בדרך כלל חלק מפלטה מקבילה: מדובר במבחר צבעים היושבים זה ליד זה על גלגל הצבעים, כגון ירוק וכחול, או כתום וצהוב. אבל בנוסף לצבעים הניטראלים הרי שצבעי המטבח הנפוצים ביותר של סגנון זה הם הכחולים והחומים. אם כי ניתן למצוא גם עיצובים הכוללים טרה-קוטה, זהב וירוק.

אחת הדרכים להוסיף צבע לקירות המטבח היא להשתמש בגוונים האלה, במיוחד אם מדובר בחללים קטנים, על קיר כוח. אפשרות נוספת היא להוסיף צבע בלתי צפוי בתוך הארונות או על תקרת המטבח ולעשות זאת באמצעות מנורה או נברשת צבעונית. לחילופין אם אתם מעוניינים בגמישות רבה יותר לגבי שינוי הצבע המודגש שלכם במטבח, אז תוכלו להשתמש בגוון מסויים לכלי האוכל, במיוחד אם אלו מונחים על מדפים פתוחים. וכמובן תמיד אפשר לשלב מרקמים כדרך נוספת להוספת צבע למטבח. כך לדוגמה מומלץ לשלב חומרי עץ כמו קורות תקרה, או משטחים שבנוסף למרקם, הם צבעים חמים.

מאמרים נוספים
צור קשר
דילוג לתוכן