מזווה למטבח – הלב האמיתי של כל מטבח

תמיד בתכנון המטבח מזכירים את השיש, את הארונות, את האי, אבל מטבח הוא מקום שמבשלים בו, ולא פחות מכך – שמאחסנים בו אוכל. אם רוצים לאחסן מצרכי מזון, שימורים ויבשים בצורה מסודרת, אסתטית ונוחה, חשוב להקפיד שבשלב תכנון המטבח יוקצה מיקום נכון למזווה. בוא נספר לכם דברים חשובים שצריך לדעת על מזווה למטבח

האם כל מטבח חייב מזווה?

על שאלות רבות בנושאי תכנון, ובוודאי בנושאי עיצוב, אין מענה מוחלט של נכון או לא נכון ואין תשובה ודאית נכונה. עם זאת, כשמדובר בשאלה האם כל מטבח חייב מזווה, התשובה היא: כן, מזווה למטבח הוא חובה.

מזווה הינו חיוני בכל מטבח. תכנון מטבח, למשל מטבח בצבע סהרה, שלא לוקח בחשבון אחסון חומרי גלם באופן שיהיה נגיש, מסודר ונוח, לוקה בחסר. מצד שני, לא בכל מטבח נרצה אותו גודל של מזווה, או אותו מיקום עבורו. אז איך עושים זאת נכון?

תכנון מזווה למטבח – כיצד מתחילים?

תכנון מזווה למטבח חייב להתחיל בהבנת צרכי המשתמשים העתידיים של המטבח. משפחה? זוג? ילדים קטנים, גדולים? כמה מבשלים, ומה? מה מאפסנים במטבח? שאלות אלה ועוד רבות ישפיעו על גודל המזווה שנבחר לתכנן, על החלוקה שלו ועל המיקום שלו.

הקווים העיצוביים של המזווה למטבח יהיו בדרך כלל דומים לקווים שמאפיינים את כל המטבח, בפרט אם מדובר בתכנון מזווה עבור מטבח חדש. אם המטבח הוא צבעוני, כמו למשל מטבח ירוק, גם את המזווה נעדיף בצבע דומה ויש מצב שנבחר עבורו אפילו ממש אותן פלטות המשמשות ליתר הארונות. לעומת זאת, אם המטבח שלנו כולל שילוב של צבע עם חומר, כמו מטבח שחור עם עץ, אנחנו יכולים גם לבחור מזווה בגווני עץ.

חדר מזווה למטבח לעומת ארון מזווה

היתרונות של חדר מזווה למטבח קשורים גם לכמות המקום שהוא מאפשר לאחסון וגם לתנאים השוררים בו. בניגוד למצב של ארון מזווה למטבח, כאשר המזווה ממוקם בחלל נפרד, הוא יהיה בדרך כלל חשוך וקריר יותר, מה שמהווה יתרון עבור לא מעט מוצרים שאנחנו שומרים בו. מצד שני, היתרון של ארון מזווה למטבח הוא שהמוצרים בו יהיו נגישים יותר. כמו כן, פעמים רבות פשוט אין מקום ריאלי לתכנון חלל נפרד עבור מזווה למטבח, ולכן יש הכרח להסתפק בארון.

ארון מזווה למטבח פתוח

אוכל יכול להיות מאוד פוטוגני, אבל חומרי גלם ארוזים הם לא בהכרח הדבר שנרצה להציג מול עיני האורחים. לכן, אם התכנון הוא למטבח פתוח, כדאי לבחור היטב את המיקום שנבחר עבור מזווה למטבח. נרצה למקם אותו כך שיבלוט פחות כשמסתכלים מהסלון או מחלק אחר שהמטבח צופה אליו. אם יש אפשרות ריאלית מבחינת גודל השטח, כדאי לשקול תכנון חדר מזווה במקרה של מטבח פתוח.

ארון מזווה עבור מטבח סגור

אם המטבח הוא סגור, או אפילו כזה שמתוחם על ידי דלפק או אי, אפשר לשחק קצת יותר עם המיקום של המזווה, והוא לא חייב להיות בהכרח נפרד. כן כדאי למקם אותו בצורה שתהיה פרקטית למשתמשים בו, ובעיקר נוחה לפתיחה ולשליפת מוצרי מזון שונים, שכן מטבח סגור ממילא יוצר לעתים תחושה צפופה יותר לעומת מטבח פתוח. לא נרצה להעמיס וליצור תחושה צפופה עוד יותר על ידי מזווה גדול מדי, שלא מותיר מקום כאשר פותחים אותו או שולפים ממנו מוצרים.

לסיכום

לצד החשיבות הפרקטית שלו, שהופכת את קיומו לחיוני בכל מטבח, כמו מטבח לבן ועץ המזווה יכול להיות גם המשך או אפילו תוספת לקו העיצובי הכולל של המטבח. חשוב לבחור את המזווה בהתאם לצרכים של הבית והמשתמשים במטבח, וגם להקפיד על כך שישלים את המטבח מבחינה עיצובית.

מאמרים נוספים
צור קשר
דילוג לתוכן